List motywacyjny jest dokumentem aplikacyjnym, którego nie możemy traktować w kategoriach uniwersalności – każdorazowo powinien zostać napisany indywidualnie, w zależności od specyfiki stanowiska, na które kandydujemy. Warto na początek zastanowić się, czego będzie oczekiwał pracodawca oraz jakie są jego potrzeby w zakresie wykonywania przyszłych obowiązków.
Pisząc list motywacyjny, pamiętajmy: chwalenie się jest dobre! Oczywiście w umiarze i ze smakiem. W odniesieniu do specjalistów administracyjnych, najważniejszą kwestią dla pracodawców jest doświadczenie. Warto więc na wstępie przedstawić poprzednie miejsca pracy i dokładnie opisać, czym się zajmowaliśmy i jakich umiejętności wymagały od nas zlecone obowiązki.
W sytuacji, kiedy nie możemy pochwalić się bogatym doświadczeniem – staże i praktyki również okażą się cenne. Warto wspomnieć o takich umiejętnościach, jak nadzór nad prawidłową pracą biura, sporządzanie odpowiedniej dokumentacji, przygotowywanie raportów czy znajomość pakietów biurowych.
Trzeba również wymienić posiadane przez nas cechy interpersonalne, jak łatwość rozwiązywania problemów czy otwartość w relacjach z innymi. Atutem z pewnością będą także dołączone referencje.