Miejsce pracy: Warszawa
Ogłoszenie o naborze Nr 146402
Warunki pracy
Warunki dotyczące charakteru pracy na stanowisku i sposobu wykonywania zadań:
1. krajowe lub zagraniczne wyjazdy służbowe,
2. permanentna obsługa klientów zewnętrznych (spoza administracji, np. obywatele, przedsiębiorstwa) lub przeprowadzanie kontroli w innych urzędach,
Miejsce i otoczenie organizacyjno-techniczne stanowiska pracy:
Praca administracyjno-biurowa przy komputerze z monitorem ekranowym powyżej 4 godzin dziennie, wymagająca obsługi również innych urządzeń biurowych. Długotrwałe skupianie wzroku na tej samej płaszczyźnie. Stanowisko pracy zorganizowane w pomieszczeniu biurowym. Bariery architektoniczne: możliwość ograniczonego poruszania się po budynku – obecność wind, brak podjazdów, drzwi z samozamykaczami.
W związku z wyjazdami służbowymi, otoczenie i warunki pracy mogą być różne.
Zakres zadań
- Nadzoruje pracę urzędów konsularnych w zakresie problematyki paszportowej, w tym w sprawach związanych z wydawaniem dokumentów paszportowych.
- Monitoruje, kontroluje, ocenia wykonywanie przez konsulów zadań jako organu paszportowego celem zapewnienia właściwej realizacji zapisów ustawy o dokumentach paszportowych oraz eliminowania nieprawidłowości i wprowadzania usprawnień w tym zakresie.
- Samodzielnie odpowiada na skargi i interpelacje, korespondencję skierowaną do MSZ przez podmioty trzecie w zakresie problematyki paszportowej.
- Współpracuje z urzędami i instytucjami w zakresie problematyki dokumentów paszportowych w celu wypracowania i prezentowania stanowiska resortu spraw zagranicznych w tym zakresie.
- Przygotowuje projekty wytycznych, zaleceń i informacji dla urzędników konsularnych dot. problematyki paszportowej w celu zapewnienia rzetelnej informacji o działaniach konsularnych służby zagranicznej.
- Analizuje akty prawne oraz orzecznictwo sądów administracyjnych w zakresie problematyki dokumentów paszportowych, a także inicjuje i opiniuje zmiany przepisów prawa w tym zakresie.
- Analizuje, ocenia roczne sprawozdania urzędów konsularnych w celu uzyskania informacji o wynikach pracy tych urzędów i stopniu realizacji przyjętego planu pracy.
- Analizuje tendencje zainteresowania uzyskaniem dokumentów paszportowych w polskich urzędach konsularnych oraz dane statystyczne w tym zakresie.
Wymagania niezbędne
wykształcenie: wyższe wyższe magisterskie lub równorzędne
doświadczenie zawodowe/staż pracy: co najmniej 1 rok doświadczenia zawodowego w obszarze konsularnym lub w obszarze prowadzenia postępowań administracyjnych lub w obszarze spraw obywatelskich w jednostkach sektora finansów publicznych
- Poświadczenie bezpieczeństwa do informacji niejawnych oznaczonych klauzulą „poufne” lub zgoda na poddanie się postępowaniu sprawdzającemu.
- Znajomość jednego z języków UE lub innego na poziomie B2.
- Znajomość aktów prawnych: ustawa Prawo konsularne, Konwencja wiedeńska o stosunkach konsularnych, Konwencja wiedeńska o stosunkach dyplomatycznych, ustawa o dokumentach paszportowych, ustawa o obywatelstwie polskim, ustawa Prawo o aktach stanu cywilnego.
- Wiedza merytoryczna: znajomość problematyki paszportowej, wiedza specjalistyczna w zakresie specyfiki funkcjonowania urzędów konsularnych, znajomość zasad funkcjonowania administracji rządowej oraz podziału kompetencji pomiędzy ministerstwami i urzędami centralnymi.
- Umiejętność: współpracy, argumentowania (w tym komunikacji), analitycznego myślenia.
- Zorientowanie na osiąganie celów oraz na klienta, odporność na stres.
- Dyspozycyjność.
- Posiadanie obywatelstwa polskiego
- Korzystanie z pełni praw publicznych
- Nieskazanie prawomocnym wyrokiem za umyślne przestępstwo lub umyślne przestępstwo skarbowe
Wymagania dodatkowe
- Przeszkolenie w zakresie postępowania z trudnym klientem oraz w sytuacjach kryzysowych.
- Znajomość jednego z języków UE lub innego na poziomie C1.
- Wiedza merytoryczna: znajomość problematyki paszportowej, wiedza specjalistyczna w zakresie specyfiki funkcjonowania urzędów konsularnych, znajomość zasad funkcjonowania administracji rządowej oraz podziału kompetencji pomiędzy ministerstwami i urzędami centralnymi.