Administracja to bardzo popularny kierunek studiów, generujący w niektórych regionach kraju wręcz nadwyżkową ilość absolwentów. Zawód specjalisty administracyjnego jest powszechny, jednak większość z nas nie zna szczegółowej odpowiedzi na pytanie, czym właściwie się zajmuje… zarządzaniem dokumentami? Organizacją prawną funkcjonowania instytucji?
Wszystko zdeterminowane jest branżowym rodzajem działalności. Administrację bowiem możemy podzielić na dwie grupy, których zakres obowiązków jest co prawda zbieżny, jednak nie identyczny: administrację publiczną oraz administrację biznesową.
Administracja publiczna obejmuje swoim zasięgiem urzędy oraz instytucje samorządowe. Specjalizacja ta skupia się na regulacjach, organizujących działanie organów publicznych i w głównej mierze dotyczy aktualnie obowiązujących obwarowań prawnych. Zadania współczesnych specjalistów w administracji publicznej obejmują również zagadnienia zarządzania mieniem, rozwoju, gospodarki komunalnej czy organizacji zamówień publicznych.
Z kolei z administracją biznesową mamy do czynienia w sektorze przedsiębiorstw, od mikroprzedsiębiorstw aż po korporacje. Zarządzanie organizacją i reagowanie kryzysowe to główne obowiązki specjalisty w tej dziedzinie. Potrafi on nie tylko organizować pracę biurową, ale również przygotowywać umowy w obrocie gospodarczym, pozyskiwać fundusze, zarządzać zasobami ludzkimi czy prowadzić public relations. Przygotowany jest również dzięki temu do sprawnego kierowania własną działalnością gospodarczą.